Czy można prać ubrania w zimnej wodzie?

Czy powinno się prać ubrania w zimnej, czy gorącej wodzie? Robiąc pranie, mamy wątpliwości, czy do usuwania zabrudzeń z koszulek, spodni, bluz, bielizny, ręczników itp. używać ciepłej czy zimnej wody. Jesteśmy pewni, że niejednokrotnie zadawaliście sobie pytanie, czy można prać ubrania w zimnej wodzie. Odpowiedź brzmi tak, choć w zależności od rodzaju odzieży, można wybrać różne temperatury wody.

W tym poście zamierzamy wyjaśnić, kiedy prać ubrania w zimnej wodzie i podamy korzyści płynące z wyboru zimnego trybu pracy w Twojej pralce. Wybór tego typu opcji jako alternatywy dla prania w gorącej wodzie da Ci istotne korzyści.

 

Z jednej strony, jeśli zdecydujesz się na pranie w zimnej lub letniej wodzie, możesz skrócić czas prania nawet o 25%. Z drugiej strony możesz przedłużyć żywotność Twoich ubrań, gdyż w zależności od tkaniny unikniesz marszczenia, uszkodzeń, czy kurczenia się ubrań. Sprawdź w tym artykule, jak prać różne ubrania żeby uniknąć ich uszkodzeń, oraz jakie domowe produkty można użyć do prania.

Dlatego pranie ubrań w zimnej wodzie jest idealne dla odzieży sportowej, zwłaszcza jeśli ma intensywny zapach i jest bardzo brudna. W takich przypadkach bardzo przydatne jest pranie ubrań w zimnej wodzie. Sztuczką, którą możesz zastosować, aby usunąć brzydki zapach z ubrań sportowych jest wstępne wypranie ich w zimnej wodzie 20 minut po treningu. Pozwoli to usunąć wszelkie pozostałości, takie jak ślady potu. Najlepiej jest jednak sprawdzić metki na odzieży, aby upewnić się, że nie wymaga ona szczególnej troski przed włożeniem jej do pralki.

 

Kolejnym powodem, dla którego warto prać ubrania w zimnej wodzie jest fakt, że dzięki temu zmniejszysz rachunki za prąd. Około 90% energii zużywanej przez pralkę podczas prania jest wykorzystywane wyłącznie do podgrzewania wody. Inaczej jest w przypadku zimnej wody. Jeśli zdecydujemy się na zimną wodę, możemy zaoszczędzić do kilkadziesiąt złotych rocznie.

Ważne jest również, aby zwrócić uwagę na detergenty używane do prania, sprawdzając ich skład. Niektóre detergenty działają tylko jeżeli pranie odbywa się w gorącej wodzie. Z wyjątkiem tego przypadku, nie ma żadnych niedogodności w wyborze trybu prania w zimnej wodzie.

One thought on “Czy można prać ubrania w zimnej wodzie?

Dodaj komentarz