Jak odpowiednio prać koszulki?

1. Pierz mniej

To zdecydowanie dobra rada, jeśli chodzi o Twoje pranie. Aby uzyskać dodatkową trwałość i wytrzymałość, koszulka ze 100% bawełny powinna być prana tylko wtedy, gdy jest to konieczne.

Chociaż wysokiej jakości bawełna jest wytrzymała, każde pranie powoduje degradację jej naturalnych włókien i ostatecznie prowadzi do szybszego starzenia się i blaknięcia Twojej koszulki. Każde pranie ma również wpływ na środowisko (zarówno pod względem wody, jak i energii), a pranie rzadziej może pomóc zmniejszyć osobiste zużycie wody i ślad węglowy. W społeczeństwach zachodnich rutyna prania często opiera się bardziej na przyzwyczajeniu (np. pranie po każdym noszeniu) niż na rzeczywistej potrzebie (np. pranie, gdy jest brudna).

2. Pierz koszulki z podobnymi kolorami

Białe koszulki pierz się tylko z białymi kolorami! Pranie jasnych kolorów razem pomaga zachować świeżą biel Twoich letnich t-shirtów. Kliknij i dowiedz się, dlaczego musisz mieć t-shirt w swojej garderobie! Piorąc razem jasne kolory, zmniejszasz ryzyko, że biała koszulka stanie się szara lub nawet zabarwiona (na przykład na różowo) przez inne ubranie. Sortowanie prania według rodzajów tkanin dodatkowo zoptymalizuje wyniki prania: odzież sportowa i robocza może mieć inne potrzeby niż super delikatna letnia koszula. Jeśli nie jesteś pewien, jak prać nową odzież, szybkie spojrzenie na etykietę zawsze pomaga.

3. Pierz na zimno

Koszulka ze 100% bawełny nie lubi ciepła i może się nawet skurczyć, jeśli jest prana w zbyt wysokiej temperaturze. Oczywiste jest, że detergenty działają lepiej w wyższych temperaturach, co sprawia, że ważne jest znalezienie odpowiedniej równowagi między temperaturą prania a skutecznym czyszczeniem. Koszulki w ciemniejszych kolorach można zazwyczaj prać zupełnie na zimno, ale zalecamy pranie koszulek w temperaturze około 30 stopni (lub w razie potrzeby można je prać w 40 stopniach.

Pranie białej koszulki w temperaturze 30 lub 40 stopni zapewnia dłuższą żywotność i zmniejsza ryzyko wystąpienia niepożądanych zabarwień, takich jak żółtawe ślady pod pachami. Pranie w raczej niskich temperaturach zmniejsza również wpływ na środowisko i Twoje rachunki: obniżenie temperatury z zaledwie 40 do 30 stopni może zmniejszyć zużycie pralki energii nawet o 35%.

4. Używaj właściwego (ilości) detergentu

Obecnie na rynku jest więcej przyjaznych dla środowiska detergentów, które bazują na naturalnych składnikach, unikając jednocześnie składników chemicznych (na bazie oleju).

Należy jednak pamiętać, że nawet „zielone detergenty” zanieczyszczają ścieki – i mogą uszkodzić ubrania, jeśli są używane w zbyt dużych ilościach – ponieważ mogą zawierać wiele różnych grup substancji. Ponieważ nie ma w 100% ekologicznej opcji, pamiętaj, że użycie większej ilości detergentu nie sprawi, że Twoje ubrania będą czystsze.