Jak często należy prać ręczniki?

Dlaczego ręczniki czasem tak brzydko pachną? Ze względu na wilgoć i obecność mikroorganizmów. Najgorszy nie jest jednak nieprzyjemny zapach, ale problemy zdrowotne, które mogą być spowodowane gromadzeniem się zarazków na bieliźnie łazienkowej i kuchennej. Najlepsza profilaktyka: często je prac i zmieniać.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Arizonie ujawniło dużą ilość bakterii, które mogą być siedliskiem ręczników i szmatek używanych do suszenia rąk w kuchni. Największe zagrożenie stwarza w tych przypadkach przenoszenie patogenów wywołujących choroby przewodu pokarmowego. Zebrano osiemdziesiąt dwa ręczniki z gospodarstw domowych w pięciu dużych miastach w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie oraz określono ilość i rodzaj bakterii na każdym ręczniku.

Bakterie coli wykryto w 89% próbek. Bakterie coli są ściśle związane z glebą, wodą i przewodem pokarmowym zwierząt i zostały wykorzystane jako wskaźniki niehigienicznych warunków w produkcji żywności i napojów. Większość bakterii coli jest nieszkodliwa dla człowieka, ale niektóre mogą powodować łagodne, a rzadziej poważne choroby. Należy do nich Escherichia coli, która w badaniu została wyizolowana z 25% ręczników. Większość wariantów E. coli jest nieszkodliwa lub powoduje krótkotrwałą biegunkę, ale niektóre szczepy powodują silne skurcze brzucha, krwawą biegunkę i wymioty.

Zagrożenia dla skóry związane z zabrudzonymi ręcznikami do kąpieli

Szkodliwy potencjał zarazków rezydujących na ręcznikach do kąpieli, w przeciwieństwie do ręczników kuchennych, wiąże się przede wszystkim z problemami dermatologicznymi. Przez ręczniki kąpielowe można zarazić się infekcjami skórnymi, które są przenoszone przez fomity, czyli takie, których czynnik zakaźny jest w stanie przetrwać przez pewien czas na powierzchni przedmiotu nieożywionego, takiego jak odzież. Do najczęstszych należą: świerzb, liszajec zakaźny, molluscum contagiosum, grzybica i inne choroby skóry pochodzenia wirusowego.

Grzyby, roztocza i bakterie mogą zarastać na ręcznikach, które nie są prane tak często, jak powinny, lub które nie są pozostawione do wyschnięcia lub odpowiedniego wietrzenia. Im dłużej ręcznik pozostaje nie wyprany, tym większe ryzyko, że gromadzi on zarazki, które – co logiczne – mogą w większym stopniu dotyczyć osób z podstawowymi patologiami dermatologicznymi niż osób z nieuszkodzoną skórą.

Czy należy zmieniać ręczniki co tydzień?

W większości gospodarstw domowych obowiązuje zasada, że ręczniki kąpielowe mogą być używane przez tydzień. Nie ma jednak namacalnych dowodów na to, że musi to być najzdrowszy przedział czasowy. W rzeczywistości zalecenia dotyczące zmian różnią się w zależności od klimatu danego obszaru i pory roku. Konsensus i zdrowy rozsądek mówią, że pranie ręcznika co 3-4 dni jest właściwym rozwiązaniem. Ważny jest również wybór odpowiedniego materiału ręczników, o tym i o wielu innych rzeczach dotyczących mody przeczytasz w https://www.dlaniej.pl

Ryzyko związane z dzieleniem się ręcznikami

Iistotne jest, aby ręczniki były do użytku osobistego i nigdy nie były dzielone, ponieważ istnieją choroby zakaźne lub infekcje, które mogą być przenoszone z osoby na osobę poprzez dzielenie bielizny kąpielowej: świerzb, wszy, liszajec i różne grzybice.