W jakich temperaturach prać ubrania?

Kupując pralkę zawsze mamy odwieczną wątpliwość: który program jest najodpowiedniejszy dla naszych ubrań? W zależności od tego, który z nich wybierzesz, twoje ubrania będą prane i konserwowane w taki czy inny sposób. Nawet jeśli nie przywiązujesz do tego wagi, ten niewielki wybór może stanowić problem, jeśli chcesz, aby twoje ubrania służyły ci jak najdłużej. Jeśli nie chcesz przesadzić z wydatkami i chcesz być wolny od zmartwień, zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Bardzo częstym błędem jest niewłaściwe rozdzielanie ubrań. Jeśli lubisz białe ubrania, nigdy nie łącz ich z kolorowymi. Zaleceniem dla ubrań tego typu koloru jest to, żeby program był z gorącą temperaturą (40 do 60 stopni). Należy jednak pamiętać, że istnieją wyjątki w zależności od odzieży. Biała jedwabna koszula lub biały wełniany sweter nie powinny być prane w tej temperaturze, ponieważ zostaną zniszczone. Pamiętaj jednak, że wysokie temperatury powodują blaknięcie ubrań, gniecenie i kurczenie się odzieży z wełny i bawełny.

Ciemne ubrania powinny być prane w niskich temperaturach (20 lub 30 stopni) lub bezpośrednio w zimnej wodzie, w przeciwnym razie, jak wskazaliśmy powyżej, ubrania mogą wyblaknąć. Ale jeśli masz bardzo silne i trudne do usunięcia plamy, będziesz musiał zrobić wyjątek i użyć gorącej wody.

Ta sama wskazówka dotycząca ciemnych ubrań dotyczy również dżinsów lub delikatnych ubrań, które można włożyć do pralki. Pamiętaj, że pierwszą rzeczą jaką należy zrobić jest spojrzenie na metkę na ubraniu.

W naszych prześcieradłach i pościeli zaleca się stosowanie programu o wyższej temperaturze, co najmniej 40 stopni. W ten sposób wszystkie bakterie, które mogły się nagromadzić podczas snu zostaną całkowicie wyeliminowane.

Kolejnym zestawem, który ma tendencję do gromadzenia szkodliwych dla naszego zdrowia pozostałości są ręczniki, których używamy w łazience. Jeśli zastosujemy się do odpowiednich kroków i ustawimy naszą pralkę na temperaturę od 40 do 60 stopni, zaoszczędzimy czas, pieniądze, a nasze zdrowie nie będzie zagrożone.

Innym rodzajem odzieży, na który musimy szczególnie uważać są ubranka dla niemowląt. Jeśli pierzesz je w wysokiej temperaturze, możesz uszkodzić szwy, co może spowodować dyskomfort naskórka u dziecka. Ubrania najlepiej jest czyścić ręcznie lub przynajmniej namoczyć przed włożeniem do pralki, oczywiście w niezbyt wysokiej temperaturze (nie wyższej niż 30ºC).